Morčatologie.cz: Máme rádi zvířata, milujeme morčata

Rozmnožování morčat a péče o miminka

Nejprve je třeba si uvědomit co s mláďaty. Jestli jim dokážete zajistit vhodný domov a péči… Rozhoně nedoporučuji dávat mláďata do zverimexu. Za prvé: není jisté ke komu se nakonec dostanou a jestli neskončí jako potrava u hada. Za druhé: malá morčata se musí během krátké doby celkem třikrát přeorientovat na nové prostředí (domov, zverimex, nový domov).

 


Obsah stránky:

 

Úvod:

Každý chov by měl mít nějaký cíl. Není rozumné připouštět jen tak, protože se mi chce. Proto je třeba položit si několik otázek a zodpovědět si je.

  • Proč chci morčata rozmnožovat? (odpověď „Jen tak!“ je opravdu, opravdu pitomá :-)
  • Jaký je cíl mého chovu? (povaha, exteriér: barvy, výrazné znaky, plemeno, pracovní využití (caviaterapie), atd.)
  • Pokud nenajdu nové chovatele pro mláďata, dokážu se o ně postarat?  (Počítejte s tím, že se může narodit i rekordní počet mláďat, což je třeba 7 – 8!)
  • Bohužel se stává, že si začínající chovatelé koupí ve zverimexu či od nezodpovědného chovatele již březí samičku (nebo rovnou dvě), případně pár. V takovém případě je několik možností.
  • Morčata vrátit. Když už ale máte vytoužené morčíky doma, těžko se s nimi budete loučit.
  • Domluvit se s chovatelem či zverimexem, že si od vás po odstavu mláďata vezmou/odkoupí. Dali byste ale vypiplaná miminka pitomci, který Vám prodal březí samici, nebo pár namísto dvou samic?
  • Mláďata si nechat/najít jim nové domovy. V každém případě je v zájmu dalších nezkušených chovatelů, abyste se prodávajícímu ozvali a zatopili mu pod kotlem. Informujte také veřejnost např. na facebooku, kde jste morčata kupovali, aby se nenachytali další lidé.
  • Obrana je snadná – před pořízením morčete si nastudujte vzhled obou pohlaví a jejich určování. Vždy si nechte pohlaví morčete ukázat. U odstavených samečků už jsou poměrně dobře rozlišitelná varlata. Pokud se vám zdá bříško samičky větší, než by mělo být, jemně! ho prohmatejte. Pokud je měkké, je jen obtloustlá, pokud je pevné a pružné, asi jako lehce zatnutý sval, je pravděpodobně březí.

Rodiče:

Pokud už máme vyřešeno komu dáme mláďata. Přesvědčíme se, zda jsou pro chov vhodní. Nesmí být příbuzní! – proto je lépe připouštět morčata s rodokmenem! Rodokmen nemusí mít jen morčata z chovatelské stanice, ale například i z hobby chovů, od zodpovědných chovatelů. Nikdy nesmíme křížit CUY morče s normálním morčetem, protože normální samička by mláďata neporodila a při porodu by umírala v bolestech! I v případě, že by byla samička cuy, a tedy by porod nebyl problém, její mláďata nesou tento gen a mohlo by k těžkým porodům docházet u jejích dcer atd...

Samice:

Mněla by mít minimální váhu 700g (výjimka CUY) a neměla by mít ani nadváhu, tedy přes 1000g. Nadváha i podváha představuje pro samici riziko. Správný věk: Správný věk je u samic životně důležitý! Samičky jsou plodné již ve svých 4-6 týdnech, ale v této době je připouštění velmi nevhodné, až život ohrožující. Samičku necháme nakrýt v 5-6 měsících. Při prvním vrhu nesmí být samice starší 8-12 měsíců. Časový odstup od dalších vrhů by neměl být výrazně delší než 7 měsíců. Jinak samicím srostou (osifikují) pánevní kosti a mláďata i matka při porodu zemřou. To znamená, že prví mladé musí mít do 1 roku života a pokud chceme další mladé,  nesmí být časový odstup výrazně větší než 7 měsíců! Naposledy připouštíme samičku v 3-4 roce života. Kdy má samice říji? Samice má říji každých 16 -17 dní. Říje trvá okolo 10 hodin. Pokud nemáte říji vypozorovanou, je třeba nechat samičku se samcem alespoň měsíc. Během té doby minimálně 1 říje proběhne.

Samec:

Měl by mít minimální váhu 500g . Samec je pohlavně dospělý ve 4-6 týdnech. Samce vždy před porodem oddělíme, protože by samici znovu nakryl!Pozor! Pokud předtím sameček bydlel s jinými samci, pravděpodobně už se po „napachování“ samicí nesnesou.
Námluvy: Samci jsou velmi neodbytní nápadníci. Pokud ucítí pach své vyvolené, nic je neodradí. Pokud jsou příliš dotěrní, samičky je odstrčí vykopáváním zadních nohou. Jestli-že i tak samec dotírá, vystříkne na něj proud moči. Pokud je samička připravena se pářit, sameček ji očichá čumák, pak kývne a očichává boky, záda, hlavu a nakonec genitálie. Samec kolem samičky krouží a vydává bručivý zvuk. Pokud je dvoření úspěšné, pokusí se samec na samici vyskočit.Páření: Samice napne zadní nohy a zvedne genitálie do výšky. Páření trvá asi čtvrt nebo půl minuty. Pak si každý své genitálie olíže. Nejdříve po jedné minutě se pár spojí znovu. Samec pak uzavře vagínu samice hlenovou zátkou, která po několika hodinách odpadne.

Březost:

14 dní po kopulaci už se tlusté břicho samice nedá přehlédnout, ale i váha napoví, že je samice březí. 6-7 týdnů před porodem začnou samici nabíhat cecíky. Březost trvá průměrně 68 (64 až 72) dnů. Mláďata se již po 4 týdnech březosti dají opatrně vyhmatat.  V sedmi týdnech už cítíme pohyby. Ale pozor! Zvedejte samici velmi opatrně a jen když je to nutné!

Krmení samice před a po porodu:

Během březosti potřebu je samička minimálně 20mg vitamínu C (Přidáme do vody C-Vit, rakytník, nebo hodně papriky). Více kvalitních granulí (Versle-Laga Cavia Complete) a čerstvé zeleniny. Během březosti nedáváme stravu příliš bohatou na vápník a minerály (mrkvová nať, petržel, vojtěška,  smetánka lékařská). Pokud krmíte různými (i čerstvými) bylinami, ověřte, že nemají vliv na březost (těhotenství) a nevyvolávají porod.Po porodu naopak dáváme stravu bohatou na vápník viz. výše ↑. Přidáváme samici i miminkům ovesné vločky a C-Vit.

Zdraví a genetika:

  • Připouštíme pouze morčata 100% zdravá, zodpovědný chovatel by měl morčata nejdříve prohlédnout a při pochybnostech navštívit veterináře. Týká se to i vnějších parazitů. Představte si, že jste březí samička s břichem velkým, jako vy sami, a nemůžete se ani pořádně podrbat. Brrr. Během březosti nelze podávat většinu antipatazitik.
  • Samička musí být během březosti v čistotě. Měla by mít klid, stabilní (ale zajímavé) prostředí a co nejméně stresu (zvukové, světelné stresory, zvedání a manipulace se samičkou, nedostatek kontaktu s jinýmy morčaty, nedostatek pohybu, nezajímavé prostředí). Mláďata stresovaných samic mívají narušenou, respektive pozměněnou psychiku a stává se, že se špatně zařazují do kolektivu, nesnesou se s ostatními morčaty stejného pohlaví (u samic), atd. (viz Birmelin, I.: Vaše morče, dokument Pravda o morčatech, a jiné)
  • Nikdy nekřížíme saténová morčata.
  • Nikdy nepřipouštíme morče, které má nějaký trvalý zdravotní problém (kožní, trávicí, pohybový, chronické a stále se vracející problémy). Může, i když nemusí, to být dědičně přenositelné.
  • Hlídáme přísun vitaminu C u mláďat! Při nedostatku se může objevit hned několik závažných problémů, např.: ochrnutí, špatný vývoj zejména velkých kloubů, špatný či zbrzděný vývoj mozku, narušená imunita, tenké stěny cév a mnoho dalších! Nedostatek Céčka je problematický v jakémkoliv věku, ale během raného vývoje může mít za následek celoživotní postižení morčete, třeba i zkrácení života o několik let.
  • Samici, která měla od narození nedostatek vitaminu C nedoporučujeme vůbec připouštět.

Autoři: Eva Blažková a Petra Zhorná Schönacková

Porod:

Porod nejčastěji probíhá v noci, nebo brzo ráno, ale není to pravidlem. Před porodem bychom měli oddělit samce, protože samice má po porodu říji a samec by mohl samičku nakrýt a těhotenství by bylo pro samičku vyčerpávající, až smrtící. Že se porod blíží poznáme, když se samička začne otevírat tzn. začnou se jí rozšiřovat pánevní kosti. Mezi pánevními kostmi je štěrbina, která se nazývá symfýza. Tato štěrbina je držena vazy a krátce před porodem se dokáže rozšířit na 1,5 až 2 cm. Pokud je prvorodička starší než 10 nebo 11 měsíců, může se stát, že vazy nebudou dostatečně elastické nebo že symfýza zvápenatí. To pro matku znamená smrt. Proto nechte samici nakrýt včas, a v žádném případě po 8-10 měsíci věku! Samice může být otevřená klidně i týden a porodit. Některé samice se však mohou otevřít i v den porodu. Samice si najde klidné místo, kde může rodit. Samice rodí ve stoje, v nahrbeném postoji. Asi 20 minut před porodem začínají kontrakce. Porod trvá kolem 15 minut, ale může trvat klidně i 1 hodinu. Samice má většinou 1-6 mláďat ( v průměru 3,1).  Porodní váha mláďat se pohybuje od 60 - 120 gramů, záleží na počtu mláďat ve vrhu. Najdou se i případy, kdy má nejslabší mládě pod 50 gramů a nebo naopak, kdy se narodí velký jedináček. Je známo několik případů, kdy se narodila mláďata, která měla přes 150 gramů . Mládě se rodí hlavičkou napřed. Jakmile mládě samička protáhne  mezi předníma nohama a pod břichem ven,  překouše plodové obaly, pupeční šňůru, obaly sežere a mládě olíže do sucha. Samice nejprve překouše plodové obaly u nosu mláděte, aby se mohlo poprvé nadechnout. Pak také následují další mláďata. Pokud je mláďat víc, může se stát, že samice nestíhá a tak jí mohou pomoci jiné samice. Po každém mláděti vyjde placenta, která obsahuje hormon oxytocin. Ten je vylučován neurohypofýzou do krevního oběhu a zajišťuje stahy při porodu a spuštění kojení. Mláďata se rodí plně vyvinutá, osrstěná a vidoucí. I při porodu mohou nastat komplikace. Pokud je morčátko v děloze špatně umístěné anebo jsou porodní cesty úzké. V takovém to případě je nutný zákrok veterinárního lékaře.

Vývoj mláďat:

První 4 týdny: Hned po porodu se začnou mláďata sama čistit. Mláďat jsou kojena přibližně do 19. Až 28. Dne. Matka má 2 struky v oblasti slabin. To může být málo, proto je vhodné, aby mělo více samic mláďata ve stejný čas. Jestli-že tomu tak není, doporučuji nechat u samičky vždy 2 mláďata a ostatní si vzít k sobě, aby se mohla nakojit. Postupně je takto prostřídáme.  Po asi 21 až 30 „mléčný bar Máma“ zavírá.

Rozdělení:

Samice pohlavně dospívají již mezi 3 a 5 týdnem, samci v 7 až 8 týdnech. Proto jak rodiče, tak sourozence od sebe včas oddělíme, abychom zabránili dalším potomkům a genetickým vadám.

Období dospívání:

Morčátka jako všechny děti dovádí. Jejich oblíbenou hrou je skákání. Krátce a přehnaně vyskakuje do vzduchu. Stejně stará mláďata vytvářejí party, které se neustále drží spolu. I mezi sourozenci je velmi úzký vztah.   Mezi matkou a mládětem je úzká vazba. Vydávají zvuky a těmi si neustále sdělují,   kde se právě nacházejí.

Mládě skinny morčete

Péče o sirotky a dokrmování malých jedinců

Pokud z nějakého důvodu mláďata přijdou o mámu, musíme se o ně postarat my- nebo pokud je mládě moc malé 60g a méně. Nejlepší náhrada mateřského mléka je mléko kozí. Pokud ovšem toto mléko neseženeme, můžeme použít i sušené kočičí mléko, které se prodává ve zverimexu. Můžeme použít i speciální recept na náhražku:

  • 700g kravského mléka
  • 50g žloutku
  • 150g plnotučné smetany (30% tuku)
  • 50g slunečnicového oleje
  • Složení morčecího mléka je: 3.9% tuku, 8.1% proteinů, a 3.0% laktozy.

Mláďatům podáváme i C-Vit a Bio-Lapis, případně jiná probiotika. Mláďata dokrmujeme každé 2 hodiny, po krmení musíme morčátku masírovat bříško v oblasti genitálií. Na to se skvěle hodí měkký, teplý, navlhčený tamponek, který simuluje péči samice. Mlíčko morčeti nenutíme násilím, podáváme jej pomocí stříkačky, nebo speciální soupravy. Mlíčko musí být vlažné, tak akorát na ruku.

Doporučené množství náhradního mléka denně podle váhy:
Váha morčete - g Množství mléka ml/den
60 16
70 18
80 20
90 22
100 24
110 26
120 28
130 29
140 31
150 32
160 34
170 36
180 37
190 39

Tabulka zdroj:

Umělý odchov mláďat. In: Kralici.cz [online]. http://www.kralici.cz/ [cit. 2017-03-27]. Dostupné z: http://www.kralici.cz/morcata/pages.asp?f=jidelnicek#umely_odchov
Autor: Eva Blažková

Zdroje:

 

BIRMELIN, Immanuel. Vaše morče. Praha: Jan Vašut, 2012. Vaše zvířátko. ISBN 978-80-7236-803-7.

www.guinealynx.info

 


Tisk stránky | Kontakt