Jedovaté, nevhodné a zdraví škodlivé jídlo
Zelenina, ovoce, rostliny a jiné krmení, které je pro morčata nebezpečné a zdraví škodlivé. Takovéto jídlo morčátkům nikdy nepodáváme.
Obsah stránky:
Úvod:
Nikdy morčatům nepodávále výrobky živočišného původu (mléko, maso, med, vejce), morče je nekompromisní býložravec. Veškeré tyto produkty mu mohou závažně ublížit. Co morčeti NEdávat?:
- Veškeré jídlo určené pro lidi
- Živočišné produkty
- Tučné krmení
- Ostré, pálivé a jedovaté
Nevhodná zelenina, ovoce:
Zelenina:
- Chilli papričky
- Nakládaná zelenina
- Mrazená zelenina
- Brambory - obsahují jedovatý solanin
- Cibule
- Česnek
- Křen
- Zelené části rajčat a paprik
- Rebarbora
- Pór
- Veškeré fazolové rostliny
- Fazolové lusky
- Medvědí česnek
Ovoce:
- Slupky citrusů
- Exotické ovoce (Liči Čínské, mango, granátové jablko)
- Avokádo
- Kokos
- Ořechy
- Slupka od melounů
- Datle
- Fíky
Proč nekrmit morče obilovinami:
Proč nedávat morčeti obilí?
Často diskutované téma, zvlášť na internetu. Část chovatelů se staví proti krmení obilnými zrny (hlavně v prodávaných směsích), mnoho lidí se ale stále přiklání k této „tradiční“ doplňkové stravě.
Proč ano?
Nejsou nám známy jiné důvody, než že pšenice, ječmen a další jsou levné a mnoho lidí je přesvědčeno, že pokud výrobce umístí na obal obrázek morčete, je to pro něj vhodné.Výrobce si ovšem může dát na obal co chce, žádné regule na to nejsou. Dokonce může na obal napsat „super quality“, „professional“, či cokoliv jiného. Je to ovšem pouze reklamní tah, aby se výrobek dobře prodával. Pokud jsou použity státem povolené suroviny, tedy látky, které nejsou jedovaté, je jen a pouze na výrobci, co bude prodávat a pod jakým názvem. U zahraničních výrobců to platí dvojnásob.
Proč ne?
Důvody, proč morče nekrmit obilovinami, jsou ukryty v jejich trávicím traktu :-) Důvod č. 1: Hlavním zdrojem energie pro tyto býložravce je vláknina. Tu samozřejmě obsahují i obilná zrna. V čem je tedy problém?
Zrna obsahují velké množství zásobních látek, které zpočátku vyživují klíčící rostlinku. Například škrob. Na rozdíl od vlákniny se škrob začíná enzymaticky štěpit na jednoduché cukry již v ústech, potažmo v tlamičce zvířátka. Pokračují dále do žaludku a tenkého střeva, kde se část jednoduchých cukrů vstřebá do krve. Vysoký příjem jednoduchých cukrů může způsobit cukrovku, stejně, jako u lidí!Ne všechno se však vstřebá a pokračuje do tlustého a slepého střeva, důležité části zažívání, protože právě zde jsou celulolytické bakterie (ale i jiné!), které dokážou rozložit vlákninu. Záplava jednoduchých cukrů způsobí, že se bakterie rychle množí, narušuje se jejich poměr a vylučují více kyseliny mléčné. Tím se stává prostředí kyselejším, množí se nevhodné druhy bakterií, které ještě více střeva okyselují a znemožňují množení celulolytických bakterií, které potřebují méně kyselé prostředí.
Následky:
- Morče nemůže efektivně trávit vlákninu, což se může a nemusí projevit řidším trusem.
- Okyselení střev vede k narušení střevní stěny, což umožňuje přechodu škodlivých patogenů či toxinů do krve.
- Zeslabená stěna střeva také znamená snížení jeho pohyblivosti – peristaltiky. Může vést až k ucpání střeva či křečovým stavům.
Samozřejmě fatální projevy se nemusí navenek vůbec objevit, morče může vypadat naprosto zdravé. Při onemocnění však narušené trávení a s ním spojená snížená imunita může průbeh nemoci zhoršit a zkomplikovat léčbu. Také to nahrává rakovinám a jiným patogenům a celkově vyčerpává organismus, zkracuje se tak život morčete.
Důvod č. 2: Naše obiloviny jsou uměle vyšlechtěné k vysoké výnosnosti a jsou odlišné od přírodních forem.
Častým argumentem je, že v přírodě si přece morčata snědí, na co přijdou. V pampách (polopouštích Jižní Ameriky) a horských oblastech, sice sem tam nějaké zrno (i když ne obilné, ale travní), či ovoce najdou, ale v minimálním množství, kdy jednoduché cukry pojme bez problémů tenké střevo.
Obiloviny – pšenice, ječmen, žito, oves – které se v současnosti pěstují, jsou vyšlechtěné k vyšší výnosnosti, tedy aby se na co nejmenší ploše půdy sklidilo co nejvíce zrní. Hodně muziky za málo peněz. Toho se docílí tím, že na jedné rostlině bude hodně velkých zrn. V těchto zrnech je v poměru mnohem, mnohem více škrobů, snadno štěpitelných sacharidů, lepku (dokonce nových bílkovin, které v dřívějších obilovinách nebyly a jsou potenciálním zdrojem alergenů), než důležitých látek, jako jsou právě vláknina, vitaminy, minerály.Vysoké množství bílkovin (např. lepku) navíc zatěžuje trávení.
Obiloviny v jiných formách:
Někdy se v krmných směsích objevují i pufované obiloviny. Co se týká jejich složení, od normálních zrn se nijak neliší. Je to pouze úprava za vysokého tlaku a teploty a dojde k vypaření vody.Moučka, tedy v podstatě mouka, se často přidává do levnějších granulí, aby se tak zvětšil jejich objem. Opět – za málo peněz hodně muziky. Ve složení některých kvalitnějších granulí také najdeme obiloviny, avšak jsou použity např. slupky či zelené části rostlin.
Pokud jste přehodnotili krmení vašich morčat, ale už jste nějaké „zrní“ nakoupili, určitě jej nevyhazujte. Můžete si vypěstovat osení. To můžete morčátkům podávat i s kořínky a zbytky zrna, zásobní látky už jsou vyčerpány a slupky jsou bohatým zdrojem vlákniny.
Autor: Peťula Zhorná Schönacková
Editor: Eva Blažková
Směsky:
"Směsky“ - laciné a někdy i hned od pohledu nekvalitní, plné prachu, červů, mouky a špíny...
V neposlední řadě je třeba zdůraznit, že směsky, které se skládají z obilnin, luštěnin (např. hrachové vločky, fazolové vločky), různých druhů semínek (např. slunečnice, kukuřice) a často obsahují sušené ovoce, oříšky a svatojánský chleba, jsou nevhodné, a to i jen jako doplňkové krmivo. V některých případech mohou obsahovat dokonce sušené mléko nebo živočišné moučky!¨
Nevhodné výrobky:
Jako příklad (seznam není zdaleka úplný!) nevhodných výrobku můžeme na tomto místě uvést:
- Morče deluxe (Avicentra)Složení: arašídy, banány, ječmen, hrachové vločky, mikronizovaná kukuřice, pšeničné vločky, peluška, výrobky rostlinného původu, úsušky pícnin, karoten, kokos, jablka, svatojánský chleba.Toto složení (jen tak mimochodem pro morčata absolutně nevhodné) je opsáno přímo z etikety. Vtipné navíc je, že pokud by se výrobce řídil nařízením EU a uváděl jednotlivé ingredience v pořadí podle množství, ve kterém jsou ve směsce obsaženy, tak by to znamenalo, že hlavní složkou této směsky jsou arašídy a banány. Deklarované jakostní znaky na etiketě a údaje o obsažených živinách chybí úplně.
- Pokarm Podstawowy dla świnki morskiej (Animals)Složení bylo přeloženo nejspíš nějakým překladačem, protože moc nedávalo smysl. Obsah vlákniny 4%!
- Koktajl dla świnki morskiej (Animals)Složení těžko pochopitelné stejně jako v předchozím případě. Obsah vlákniny 3%!
- Kolečka s vojtěškou pro hlodavce (Avicentra) Složení: pšenice, kukuřice, jetelo-vojtěškové úsušky, DRŮBEŽÍ MOUČKA, bílkovinné extrakty rostlinného původu.
- Křupky pro hlodavce (Avicentra) Složení: pšenice, kukuřice, DRŮBEŽÍ MOUČKA, bílkovinné extrakty rostlinného původu.
- Kroužky s vojtěškou (Granum) Složení: pšenice, kukuřice, jetelo-vojtěškové úsušky, DRŮBEŽÍ MOUČKA, bílkovinné extrakty rostlinného původu.
Proč jsou směsky nevhodné?
Obsahují hodně škrobů, a bílkovin a mají málo vlákniny. Časem se u morčete mohou dokonce kvůli nadměrnému příjmu škrobů a proteinů objevit i zdravotní problémy jako průjem (viz výše), nadýmání nebo přerůstání zubů, protože chrup morčete je uzpůsoben ke žvýkání a ne k drcení potravy (což se stává při pojídání směsek) a tím pádem se stoličky neobrušují rovnoměrně a tvoří se na nich ostré hrany a špičky, později pak háčky. Zuby pak musí upravit veterinář.Díky vysokému obsahu semínek a oříšků morčátka tloustnou. Trpí pak především jejich vnitřní orgány a na obezitu nebo mohou morčátka dokonce i umřít. Ohroženo může být i na první pohled štíhlé morčátko, protože např. ztučnělá játra samozřejmě navenek nepoznáme.Dalším velmi častým problémem těchto směsek je to, že morčátko si vybírá jenom to, co mu chutná (tzv. selektivní krmení) a zbytek nechává. Tím se mu nedostává ostatních důležitých živin a jeho strava je nevyvážená, což může v budoucnu taktéž vést ke zdravotním problémům. Pokud dostává morče každý den tolik směsky, kolik sní, nemá hlad a ani potřebu žrát seno, protože směska je samozřejmě chutnější než seno. Strava s nadbytkem směsky a nedostatečným přísunem vlákniny pak může způsobit dva hlavní problémy:
Kvůli sníženému přijmu vlákniny se zpomaluje pohyb zažitiny ve střevech, peristaltika se pomalu zastavuje, až do úplného zastavení. Tento stav se navenek projevuje tím, že morče nežere a nebobkuje. Takto nemocné morče se musí co nejdříve začít léčit, protože každým dnem hladovění se snižuje šance na jeho záchranu. Nadměrný příjem škrobů, tuků a bílkovin ovlivní prostředí ve střevě a morče obtížně tráví „problematičtější“ zeleninu a ovoce a trpí nadýmáním.
Autor: Drahomír Lukavský a Eva Blažková
Chléb:
Velké množství chovatelů dává svým mazlíčkům tvrdý chléb, protože se domnívá, že si tím zvíře obrousí zuby. To je však omyl. Chleba svou strukturou brousí maximálně přední řezáky – ale jen v minimální míře, protože se drolí. Zadní stoličky vůbec, protože se chléb v puse okamžitěrozpustí na kaši. Naopak požití chleba působí zažívací problémy, protože chléb obsahuje velké množství obilnin – ty v žaludku bobtnají a kvasí:
- Průjem
- Nadmutí
- Zácpa
- Nechutenství
- Špatné vstřebávání důležitých živin
Ve složení navíc bývají často živočisné složky, emulgátory, konzervanty a sůl. Je třeba si uvědomit, že králík nebo morče jsou velmi malá zvířata a i “dát mu jenon kousek a jenom občas” může být pro jeho zdraví nevhodné a nebezpečné.
Podívejte se na složení dvou chlebů a zkontrolujte svůj chléb. Dali byste morčátku pamlsek nebo granule s takovým složením?
- Sedlácký chléb- Složení: mouka pšeničná, mouka žitná, pekařskýpřípravek (pšeničná mouka, lněná semena, proso,ovesné vločky, žitný šrot, sójový škrob, slunečnicovásemena, žitná mouka částečně pražená, stabilizátorquarová mouka, kukuřičná mouka, regulátor kyselosti,kyselina citrónová a kyselina octová, emulgátorřepkový lecitin, protispékavá látka fosforečnan vápenatý,látky zlepšující mouku kyselosti askorbová, enzymy),sůl, voda, droždí
- Staročeský chléb- Složení: mouka pšeničná a žitná, voda, bramborovámouka droždí, sůl, pekařský přípravek (sojová mouka,sušená syrovátka, kys. E260 a E270, emulgátor E 472enzym, E300), kmín
Autor: Eva Blažková